Miejskie Przedszkole Nr 19 w Legnicy

Biedronki

 

 

 

Gry i zabawy, w które można bawić się w domu

Eksperci rekomendują, aby czas spędzany przed monitorem zastąpić aktywnymi zabawami i grami. Jeżeli przebywamy z dzieckiem w domu, warto przeznaczyć ten czas na czytanie, śpiewanie, wymyślanie historii lub rozwiązywanie łamigłówek. Można zaproponować dzieciom również zagadki obrazkowe, które rozwijają logiczne myślenie, oraz bogato ilustrowane książki dla dzieci rozwijające umiejętność opowiadania. Poniższe pomysły na zabawy wszechstronnie wspierają rozwój dzieci i dostarczą im mnóstwo frajdy, zarówno podczas samodzielnych aktywności, jak i w rozgrywkach z rodzicami i rodzeństwem.

 

15 pomysłów na zabawy z dziećmi w domu

 

Poniżej przedstawiamy 15 pomysłów na zabawy z dziećmi w domu, które podzieliliśmy:
- zabawy sensoryczne dla najmłodszych dzieci
- zabawy językowe dla dzieci
- zabawy wspierające rozwój myślenia logicznego i kreatywność
- zabawy badawcze, eksperymenty, quizy i gry edukacyjne
 

1. Samodzielne przygotowanie mas sensorycznych

Samodzielne przygotowanie mas sensorycznych (np. masy solnej, domowej ciastoliny czy ciągliwego gluta) zajmuje chwilę, a stwarza dzieciom możliwość zapoznania się z nowymi fakturami, konsystencjami, smakiem, zapachem czy kolorem. Można z nich lepić, poszukiwać ukrytych w nich przedmiotów, gnieść, wałkować, rzucać nimi lub wkładać je do foremek. W tym przypadku nie ma znaczenia sposób zabawy, każdy jest rozwijający i wyjątkowo stymulujący.

2. Zabawy słuchowo-muzyczne

Zabawy słuchowo-muzyczne polegające na rozpoznawaniu, jaki instrument gra, który ze sprzętów domowego użytku wydaje konkretny dźwięk, lub naśladowanie rytmu wygrywanego przez inną osobę, świetnie rozwijają zmysł słuchu.

3. Nazywanie produktów spożywczych

Nazywanie produktów spożywczych (określanie ich smaku: słodkiego, słonego, gorzkiego lub kwaśnego), wąchanie przypraw i rozpoznawanie ich po zapachu oraz łączenie ze sobą produktów, których smaki ze sobą współgrają, rozwija zmysł smaku i węchu, wyobraźnię kulinarną oraz oswaja z różnymi konsystencjami produktów.

4. Układanie puzzli

Układanie puzzli i wyszukiwanie mniejszych elementów z ramki na głównym obrazku, zbieranie określonego rodzaju kwiatów na łące czy zabawa w memory z odnajdywaniem subtelnych różnic między obrazkami rozwija zmysł wzroku, koordynacji oko-ręka, a także doskonali rozpoznawanie kształtów i figur w otoczeniu dziecka.

Droga. Duże puzzle z grą - możliwość współpracy oraz ćwiczenie zdrowej rywalizacji
Puzzle >

Dinozaury. Memory od Kapitana Nauki to ekscytująca gra dla dzieci.
Gry Memory >

Zabawy językowe dla dzieci

5. Opisywanie świata, który nas otacza

Opisywanie świata, który nas otacza to najbardziej naturalny i intuicyjny sposób stymulowania rozwoju mowy oraz poznawania języka ojczystego i obcego. Warto opowiadać, o tym, co robimy w danej chwili, nazywać przedmioty i określać ich cechy. Opisywanie codziennego życia to forma „kąpieli słownej”, która umożliwia kontakt z językiem w działaniu i łatwiejsze zapamiętywanie nowych informacji.

6. Rymowanki, wierszyki, piosenki i zabawy paluszkowe

Rymowanki, wierszyki, piosenki i zabawy paluszkowe skutecznie angażują zmysł słuchu, dotyku, a także dziecięcą wyobraźnię. Wyśpiewywane rymy stają się atrakcyjną zabawą, dzięki której nowe słowa i struktury gramatyczne szybko zapadają w pamięć, a dzieci czerpią radość z poznawania języka.

Angielski dla dzieci. Piosenki - Zestaw popularnych piosenek do wspólnego słuchania, śpiewania i nauki
Angielski dla dzieci. Piosenki >

Zabawy wspierające rozwój myślenia logicznego i kreatywność

7. Konstrukcje z kloców

Konstrukcje z kloców, samodzielne wymyślanie budowli oraz odtwarzanie ich ze wzoru rozwija umiejętności przestrzenne, a także doskonali zdolność do dostrzegania symetrii i wzorów, co ma znaczenie w kształtowaniu umiejętności matematycznych, a nawet artystycznych.

8. Domino

Domino to prosta gra logiczna, która doskonali percepcję wzrokową, a przy okazji zachęca do poznawania liter, liczb oraz liczenia.

Jakie to zwierzę? Domino | Logiczna gra dla miłośników zwierzaków!
Domino obrazkowe >

9. Robienie zakupów i zabawa w sklep

Robienie zakupów oraz wszelkie zabawy w sklep umożliwiające płacenie i dokonywanie wyborów z bogatego asortymentu sprzyja umiejętności klasyfikacji przedmiotów, a także rozwija zdolności społeczne.

Gra edukacyjna. Zakupy
Gra edukacyjna. Zakupy >

10. Wspólne gotowanie 

Wspólne gotowanie, które wymaga odmierzania produktów z pomocą wagi lub naczynia z miarką oraz komponowania zbilansowanego posiłku, rozwija zdolności myślenia logicznego oraz uczy zasad zdrowego żywienia. Podczas gotowania można również rozwijać umiejętność generowania jak największej liczby pomysłów, np. dziecko w jak najkrótszym czasie musi odpowiedzieć na pytania, co jest potrzebne do upieczenia ciasta czy zrobienia pizzy. A po przygotowaniu pysznego posiłku można zagrać w rodzinną planszówkę Gotowanie, która doskonali również znajomość angielskiego słownictwa.

Gra edukacyjna. Gotowanie
Gra edukacyjna. Gotowanie >

11. Porządkowanie

Porządkowanie być może nie jest ulubioną czynnością dorosłych, jeśli jednak włączymy do tej aktywności element rywalizacji, np. kto pierwszy włoży zabawki do odpowiednich pudeł (np. ze względu na ich rodzaj: autka, zwierzątka, klocki lub wielkość), mamy szansę na miły wieczór. Gdy w domu zapanuje porządek, można wykorzystać do zabawy karty do rysowania i zgadywania, dzięki którym starsze dzieci nauczą się analizować informacje, odkrywać zależności, porównywać i wyciągać wnioski.

Sprzątanie. Gra edukacyjna | Zrób porządek i wygraj z psotnymi kłębkami kurzu!
Sprzątanie. Gra edukacyjna >

12. Kalambury dla dzieci

Kalambury to dobrze znana forma rodzinnej zabawy dla osób w różnym wieku. Uczą kreatywności przez budowanie skojarzeń, myślenia logicznego, współdziałania z innymi oraz pomagają przełamać nieśmiałość. Można przygotować karteczki z wybranymi samodzielnie hasłami lub wykorzystać gotowe karty z ilustracjami, które stwarzają przestrzeń do własnych interpretacji, np. grę Kalambury. Można wówczas pokazywać rzeczowniki, czasowniki, a nawet przysłowia. Co więcej hasła można przedstawić za pomocą słów, dźwięków, gestów lub rysunków.

Kalambury. Gra rodzinna
Kalambury. Gra rodzinna >

Zabawy badawcze, eksperymenty, quizy i gry edukacyjne

13. Eksperymenty dla dzieci

Eksperymenty to wspaniały sposób, by wprowadzić dzieci w świat nauki. Z pomocą maseczki antysmogowej można naocznie sprawdzić, czy powietrze, którym oddychamy, jest czyste, z boraksu wyhodować kryształy, a z cytryny zrobić źródło prądu. Eksperymenty to wspaniała okazja, by pokazać dzieciom, że czasami potrzeba wiele prób i modyfikacji, by otrzymać oczekiwany wynik, a porażka może być motywująca i zachęcać do zdobywania zupełnie nowych informacji.

Cytrynowa bateria i inne eksperymenty - książka dla dzieci, sposób na nudę
Autor: www.mamatosiaczka.blogspot.com
Cytrynowa bateria i inne eksperymenty >

14. Quizy 

Quizy to szeroka kategoria zabaw obejmująca zarówno propozycje do samodzielnego poszerzania wiedzy w formie ciekawostek
i zagadek sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem, analizowania informacji i wyciągania wniosków.

15. Rodzinne gry planszowe 

Rodzinne gry planszowe w formie klasycznego wyścigu po planszy z kartami pytań sprawdzają ogólną wiedzę o świecie lub orientację w węższych dziedzinach, takich jak ciało człowieka, fauna świata czy historia Polski.

Zakodowany zamek. Gra na kodowanie - nauka programowania dla najmłodszych bez użycia komputera!

Zakodowany zamek. Gra na kodowanie >

Mały inwestor. Gra rodzinna - Gra o domowych finansach

Mały inwestor. Gra rodzinna >

Miś i pszczoły. Gra kooperacyjna (3-8 lat) ucząca współpracy.

 

CIEKAWA LITERATURA:

Uczuciometr Inspektora Krokodyla

Uczuciometr inspektora Krokodyla - Isern Susanna

Poznajcie inspektora Krokodyla, który pomoże wam zrozumieć, zmierzyć i poznać sposoby na kontrolowanie emocji. „Uczuciometr inspektora Krokodyla” to niezwykła książka zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Poznamy dziesięć podstawowych emocji, po których meandrach oprowadzi nas inspektor Krokodyl. Przy pomocy skonstruowanego przez siebie przyrządu, jakim jest uczuciometr, wyjaśni nam, co czujemy w określonych sytuacjach i dlaczego. Wspaniałe ilustracje, wzbogacone o czytelną instrukcję rozpoznawania uczuć oraz niezwykle ciekawe opowiadania będą zachętą do rozmowy o emocjach, które przeżywamy każdego dnia. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Zima na ulicy Czereśniowej

 
Pełna zabawnych szczegółów, sympatycznych postaci i ujmująco codziennych sytuacji książka obrazkowa, w której nie pada ani jedno słowo. Zimowa wyszukiwanka z bestsellerowej serii, która podbiła świat. Nadeszła zima. Wszyscy szykują się do świąt Bożego Narodzenia: ubierają choinki, kupują prezenty, odwiedzają świąteczny jarmark. Z nieba sypie puszysty śnieg,
a dzieci lepią bałwany, zjeżdżają na sankach i toczą bitwy na śnieżki. Ten wspaniały zimowy dzień pełen jest drobnych zdarzeń. Przekonaj się, jak spędzili go mieszkańcy ulicy Czereśniowej. Każda strona tej książki to barwna, pełna szczegółów
i postaci ilustracja przedstawiająca fragment miasta. Na kolejnych rozkładówkach odnajdujemy tych samych bohaterów
w różnych miejscach i momentach dnia. Wypatrywanie ich i układanie opowieści o ich przygodach to wciągająca zabawa na długie godziny.

 

 

 

 

 

Zabawy z literkami

Dzieci w wieku przedszkolnym interesują się literkami. Pytają, próbują samodzielnie się podpisywać a nawet czytać proste wyrazy. Zabawy z literkami to dobry sposób na kształtowanie u nich gotowości do nauki pisania i czytania.

 

"Kostka"

Na kostce do gry (najlepsza byłaby duża) naklejamy kartoniki z literami. Uczestnicy zabawy po kolei rzucają kostką. Ich zadaniem jest podanie wyrazu rozpoczynającego się na wyrzuconą literę. Aby uatrakcyjnić zabawę można mierzyć czas, w którym należy podać odpowiedź, a za każdą prawidłową przyznawać punkty.

 

"Litery i obrazki"

Na dywanie rozkładamy różnorodne obrazki, a na stoliku kartoniki z literkami. Zadanie polega na wylosowaniu jednej litery i odnalezieniu obrazka przedstawiającego rzecz, której nazwa rozpoczyna się tą literą. Zabawę można przeprowadzić odwrotnie, tzn. losować obrazek i dobierać do niego literę.

 

"Zabawy z gazetą"

Każdy uczestnik zabawy losuje jeden obrazek oraz otrzymuje jedną stronę z gazety i ołówek. Zadanie polega na określeniu na jaką literę zaczyna się nazwa przedmiotu ukazanego na ilustracji, a następnie odszukanie i zakreślenie tej litery w gazecie.

 

"Jaki to wyraz?"

Uczestnicy zabawy losują kartoniki z wyrazami, w których jest luka (brakuje jednej litery). Następnie starają się odczytać pozostałe litery, wpisać brakującą i odczytać cały wyraz.

 

"Zagadki"

W tej zabawie jeden uczestnik kreśli palcem wybraną przez siebie literę na plecach drugiego uczestnika, który musi odganąć, jaka litera została narysowana na jego plecach.

 

 

WYSTĘP BIEDRONEK Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-05-11 12:41przez:
Opublikowano:2021-05-11 19:13przez:
Podmiot udostępniający: Miejskie Przedszkole Nr 19 w Legnicy
Odwiedziny:1191

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.